Anders Breivik pozywa Norwegię. Jak przekonuje, izolacja w więzieniu jest sprzeczna z prawami człowieka i łamie Konwencję Europejską.


Odpowiedzialny za zamordowanie 77 osób Anders Breivik przebywa obecnie w więzieniu Ringerike. Norweg jest zdania, że kara jakiej podlega jest naruszeniem art. 3 Europejskiej konwencji praw człowieka. To już kolejny raz, gdy Breivik pozywa Norwegię za "łamanie praw człowieka".

"Trudne" warunki w więzieniu".
Prawnik Breivika Oystein Storrvik przekonuje, że izolacja "odbija się na zdrowiu psychicznym" jego klienta. Dodaje, że Breivik jest zmuszony brać antydepresanty, "aby przetrwać" w więzieniu, a w jego głowie pojawiają się myśli samobójcze.

Zabójca 77 osób skarży się na warunki, w jakich musi żyć. Obecnie Breivik ma kontakt jedynie z więziennym personelem i raz na dwa tygodnie może spędzić dwie godziny z innymi więźniami. Do dyspozycji ma siłownię, salę z telewizorem i konsolą do gier. Ma ponadto klatkę z trzema papugami i może grać w kosza, gotować, chodzić na sapery.

– Nic nie wskazuje na to, że cierpi z powodów psychicznych lub fizycznych ze względu na warunki, które panują w więzieniu – przekonuje prawnik Andreas Hjetland.

W 2022 roku zamachowiec złożył wniosek o skrócenie wymiaru kary. Norweski sąd odrzucił go, ale postanowił o przeniesieniu więźnia z zakładu Telemark do Ringerike. O sytuacji Breivika w nowym więzieniu mówił jego obrońca, cytowany przez norweski dziennik "Aftenposten".

– Były lepsze udogodnienia. Ale w ciągu ostatniego roku jego sytuacja w więzieniu w Ringerike się pogorszyła. Uważamy, że to bardzo niefortunny krok wstecz po tylu latach izolacji – mówił wówczas Storrvik.

Zamachy i wyrok
22 lipca 2011 roku Anders Breivik dokonał dwóch zamachów terrorystycznych. Najpierw zdetonował ładunek w dzielnicy rządowej w Oslo zabijając osiem osób i raniąc 209, w tym 12 ciężko. Następnie na wyspie Utoya, gdzie odbywał się młodzieżowy obóz Norweskiej Partii Pracy, zastrzelił 69 osób i ranił 110.

Za swoje czyny Breivik został skazany 24 sierpnia 2012 r. na karę 21 lat więzienia – najwyższą możliwą w Norwegii. Zgodnie z norweskim prawem po upływie zasądzonego wyroku sąd może postanowić o pozostawieniu Breivika w więzieniu, jeśli uzna, że ten dalej stanowi zagrożenie dla społeczeństwa.
Breivik pozywa Norwegię: Więzienie sprzeczne z Konwencją Europejską
Chciał "prześcignąć" Breivika. Węgry: Zatrzymano Norwega, planował masowe zabójstwa.


Węgierskie władze aresztowały 45-letniego Norwega, podejrzanego o planowanie masowych zabójstw w Budapeszcie.
 
Węgierskie władze aresztowały 45-letniego Norwega, podejrzanego o planowanie masowych zabójstw, które miały przyćmić – według niego – masakrę dokonaną w 2011 roku przez norweskiego skrajnie prawicowego ekstremistę, Andersa Behringa Breivika – poinformowała we wtorek budapesztańska policja.

Jak przypomina Reuters, Breivik zabił 77 osób podczas największej masakry czasów pokoju, do której dosżło w lipcu 2011 roku. Osiem osób zabił bombą samochodową w Oslo, a następnie zastrzelił 69, w większości nastolatków, na obozie młodzieżowym Partii Pracy. Węgierska policja poinformowała, że mężczyzna aresztowany w Budapeszcie, którego nazwiska nie podano, zamieścił kilka postów na portalu społecznościowym, w których nakreślił plany popełnienia masowych zabójstw w nieokreślonym miejscu.

Przerażające plany
Policja przekazała, że podejrzany, który mówił głównie po norwesku, a w niektórych przypadkach po angielsku, powiedział, że chciał "prześcignąć" zabójstwa Breivika.

"Mogę uderzyć wszędzie… Lotnisko, dworzec kolejowy, nic nie może stanowić problemu… Zniszczę niewinnych" – policja cytuje słowa mężczyzny w niektórych filmach.

Mężczyzna, zatrzymany przez siły antyterrorystyczne w zeszłą środę i formalnie aresztowany w sobotę, został skazany za różne przypadki przemocy i przestępstwa seksualne w Norwegii. Takie informacje stronie węgierskiej przekazały norweskie służby.

Norweska policja potwierdziła agencji Reutera, że węgierskie władze kontaktowały się z nią w sprawie mężczyzny, ale odmówiła komentarza w sprawie "dochodzenia prowadzonego w innym kraju".

Podejrzany jest przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym – poinformowała węgierska policja. W sieci pojawiło się krótkie nagranie, ukazujące przebieg zatrzymania 45-latka przez policjantów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                              


Źródło: Reuters
ps...
Po milionie od łebka powinien dostać nagrody. Należy mu się ze 100 milionów odszkodowania.